PRACOWNIA PRZYRODNICZO - ŚRODOWISKOWA

Zajęcia organizowane przez pracownię przyrodniczo - środowiskową, prowadzone są w budynku warsztatu jak i na zewnątrz, w pobliskim ogrodzie oraz tunelu foliowym. W ciągu roku zmienia się tu rodzaj i charakter wykonywanych czynności. Jest to związane ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i przyrodniczymi. W miesiącach tunelsadzenie4wiosennych, letnich i wczesnojesiennych podopieczni pracują na zewnątrz. Dbają o teren należący do warsztatu ( zakładają rabatki kwiatowe, koszą trawniki), poznają zasady uprawy warzyw w tunelu foliowym (począwszy od siewu poprzez pielęgnacje, aż po zbiory). Prace te wyrabiają nawyk prawidłowego posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, uczą rozróżniania roślin, ich nazw i warunków, jakie powinny być im zapewnione, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Ta forma terapii szczególnie uwrażliwia młodzież na piękno natury, rozwija i uczy odpowiedniego stosunku do środowiska i jego ochrony.

Kiedy tylko dopisuje pogoda. Uczestnicy wychodzą w plener: do lasu, nad wodę lub na działki, gdzie maja okazję obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie. Dzięki temu zdobywają wiedzę dotyczącą różnego rodzaju środowisk. Uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki roślin, a także zapoznają się z podstawami ekologii. Zajęcia w plenerze są także okazją do zbierania kwiatów, gałązek, traw, szyszek oraz innych naturalnych materiałów. Wszystko to później jest segregowane, suszone i barwione.


 Najważniejszym zadaniem uczestników tej pracowni jest pielęgnacja wszelkich roślin na terenie WTZ.

Głównym celem zajęć jest poznanie różnych form hodowli roślin doniczkowych. Uczestnicy przy pomocy instruktora uczą się podlewania, przesadzania, rozmnażania roślin. Uczy ich to obowiązkowości, opiekuńczości, odpowiedzialności i współpracy w grupie.
W okresie jesienno - zimowym, a także gdy pogoda nie pozwala na pracę na powietrzu, uczestnicy wykonują prace z uprzednio zebranych materiałów. Powstają w ten sposób kompozycje ze świeżych lub suszonych roślin, ikebany, stroiki, obrazy z suchych kwiatów, a także prace wyklejane z piasku, ziaren i nasion, choinki, kartki, czy ozdobne doniczki.
Dodatkowo uczestnicy wykonują wiele różnych innych prac przy użyciu przeróżnych metod i technik: skóra, wiklina, nasiona, bibuła, sztuczne kwiaty itp. Podczas tych prac rozwijana jest zręczność, estetyka, wyobraźnia, jak również ciekowość i otwartość podopiecznych na nowości.


 Zajęcia w pracowni przyrodniczo - środowiskowej stymulują:

  • poczucie estetyki
  • wrażliwość
  • mobilizują do zdrowego i ekologicznego trybu życia.

Kontakt z przyrodą daje możliwość wyciszenia się i skupienia na rzeczach drobnych, ale istotnych.

Palmy wielkanocne - marzec 2013

 


Uczestnicy WTZ przy pracy w tunelu foliowym

Copyright ©2013 - wtznadzieja.pl - wszelkie prawa zastrzeżone | projekt i wykonanie JD